Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, układ klimatyzacji w naszym aucie powinien być przeglądany i w mniejszym lub większym zakresie serwisowany raz do roku.
W profesjonalnym serwisie, specjaliści powiedzą nam co wymaga wymiany lub naprawy. Zdecydowanie nie warto przekładać okresowego serwisu w czasie, ponieważ za nasze zaniedbania zapłacimy później wysoką cenę. Elementy układu klimatyzacji nie są tanie. Jednym z droższych jest np. sprężarka klimatyzacji, którą najłatwiej uszkodzić właśnie na skutek zaniedbań.
Podstawowy i pełny serwis klimatyzacji – różnice
Od dłuższego czasu wraz z poszerzeniem wachlarza usług, kierowcy w wielu miejscach mają do wyboru podstawowy i pełny wariant serwisu klimatyzacji.
W ramach oferty podstawowej klienci mogą liczyć na:
– podłączenie samochodu do serwisu klimatyzacji,
– wypompowanie oraz pomiar ilości czynnika chłodzącego i oleju smarującego sprężarkę,
– sprawdzenie szczelności i zlikwidowanie wilgoci w układzie,
– uzupełnienie czynnika chłodzącego i oleju smarującego w przypadku ich braku.
Pełny serwis obejmuje ponadto:
– wymianę filtra kabinowego,
– dezynfekcję klimatyzacji.
Przegląd i serwis klimatyzacji – na czym polegają te dwie usługi?
Przegląd czyli kontrola klimatyzacji to inaczej sprawdzenie ilości czynnika i szczelności układu. Pozostałe prace, takie jak wymiana filtra kabinowego, naprawa nieszczelności, odgrzybianie klimatyzacji itp. zaliczają się już do czynności serwisowych.
Usługi przeprowadzane w ramach serwisu klimatyzacji
Najważniejsze „zabiegi”, z których klient może skorzystać podczas serwisowania klimatyzacji to:
– Odgrzybianie – w tym celu używa się specjalnej chemii, np. piany, którą wprowadza się do układu wentylacji. Przy pomocy węża, preparat jest wpuszczany w kanały i zabija grzyby.
– Ozonowanie – to metoda oczyszczania klimatyzacji bez użycia chemii. Ozon zabija nie tylko grzyby, ale również bakterie i inne patogeny. Ponadto pozwala pozbyć się przykrego zapachu. Urządzenie generujące ozon umieszcza się na kilkadziesiąt minut przy włączonej klimatyzacji.
– Ocena szczelności – aby sprawdzić szczelność należy odessać czynnik i olej z układu oraz doprowadzić do próżni. Jeśli urządzenie nie zarejestruje zmian w ciśnieniu, oznacza to, że układ jest szczelny.
– Wymiana chłodnicy – działanie chłodnicy klimatyzacji jest podobne do chłodnicy płynu chłodzącego i znajduje się blisko niej. Chłodnica klimatyzacji ma mniejsze rozmiary niż chłodnica wody i umieszczona jest najczęściej przed nią. Aby ją wymienić trzeba odessać cały czynnik chłodzący, dlatego nie można wykonać tej czynności samodzielnie.
– Wymiana osuszacza – osuszacz klimatyzacji działa jak filtr wyłapujący wilgoć. Jeśli w układzie znajdzie się woda, może spowodować rdzewienie elementów metalowych, a jest ich bardzo dużo.
– Wymiana sprężarki – sprężarka klimatyzacji wymaga wymiany jeśli uległa awarii. Nie jest to część typowo eksploatacyjna, a jej naprawa jak i zakup nowej wiążą się z dużym wydatkiem.
– „Nabijanie” klimatyzacji – ubytek czynnika chłodzącego uznawany za normalny to ok. 50 – 100 gram w ciągu roku. Jeśli jest on większy mechanik musi dokonać naprawy, a dopiero później uzupełnić braki.
Jaki serwis klimatyzacji wybrać?
Aby mieć gwarancję wysokiej jakości usług warto wybrać certyfikowane warsztaty zajmujące się kontrolą i naprawą klimatyzacji samochodowej. W dobie internetu, łatwo zdobyć opinie dotychczasowych klientów na temat konkretnego punktu i mechanika. Dobrym pomysłem jest również wywiad wśród znajomych i członków rodziny, którzy mogą polecić sprawdzony serwis.
Dobre powietrze w samochodzie to nie tylko komfort jazdy, lepsze samopoczucie, ale również bezpieczeństwo pasażerów.
Coroczny przegląd i serwis układu klimatyzacji to ważny element dbania o auto, środowisko i własne zdrowie.
Komentarze