logo
close
serwis klimatyzacji samochodowej cennik koszt teminy

Serwis klimatyzacji samochodowej

1 lutego, 2021
admin Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, układ klimatyzacji w naszym aucie powinien być przeglądany i  w mniejszym lub większym zakresie serwisowany raz do roku.

W profesjonalnym serwisie, specjaliści powiedzą nam co wymaga wymiany lub naprawy. Zdecydowanie nie warto przekładać okresowego serwisu w czasie, ponieważ za nasze zaniedbania zapłacimy później wysoką cenę. Elementy układu klimatyzacji nie są tanie. Jednym z droższych  jest np. sprężarka klimatyzacji, którą najłatwiej uszkodzić właśnie na skutek zaniedbań.

 

 

Podstawowy i pełny serwis klimatyzacji – różnice


Od dłuższego czasu wraz z poszerzeniem wachlarza usług, kierowcy w wielu miejscach mają do wyboru podstawowy i pełny wariant serwisu klimatyzacji.

serwis klimatyzacji terminy koszt ile czynnika do klimatyzacji

W ramach oferty podstawowej klienci mogą liczyć na:

 

– podłączenie samochodu do serwisu klimatyzacji,

– wypompowanie oraz pomiar ilości czynnika chłodzącego i oleju smarującego sprężarkę,

– sprawdzenie szczelności i zlikwidowanie wilgoci w układzie,

– uzupełnienie czynnika chłodzącego i oleju smarującego w przypadku ich braku.

 

Pełny serwis obejmuje ponadto:

 

– wymianę filtra kabinowego,

– dezynfekcję klimatyzacji.

 

Przegląd i  serwis klimatyzacji – na czym polegają te dwie usługi?


Przegląd czyli kontrola klimatyzacji to inaczej sprawdzenie ilości czynnika i szczelności układu. Pozostałe prace, takie jak wymiana filtra kabinowego, naprawa nieszczelności, odgrzybianie klimatyzacji itp.  zaliczają się już do czynności serwisowych.serwis klimaryzacji klima samochodowa termin

 

Usługi przeprowadzane w ramach serwisu klimatyzacji


Najważniejsze „zabiegi”, z których klient może skorzystać podczas serwisowania klimatyzacji to:

 

Odgrzybianie – w tym celu używa się specjalnej chemii, np. piany, którą wprowadza się do układu wentylacji. Przy pomocy węża, preparat jest wpuszczany w kanały i zabija grzyby.

 

Ozonowanie – to metoda oczyszczania klimatyzacji bez użycia chemii. Ozon zabija nie tylko grzyby, ale również bakterie i inne patogeny. Ponadto pozwala pozbyć się przykrego zapachu. Urządzenie generujące ozon umieszcza się na kilkadziesiąt minut przy włączonej klimatyzacji.

 

Ocena szczelności – aby sprawdzić szczelność należy odessać czynnik i olej z układu oraz doprowadzić do próżni. Jeśli urządzenie nie zarejestruje zmian w ciśnieniu, oznacza to, że układ jest szczelny.

 

Wymiana chłodnicy – działanie chłodnicy klimatyzacji jest podobne do chłodnicy płynu chłodzącego i znajduje się blisko niej. Chłodnica klimatyzacji ma mniejsze rozmiary niż chłodnica wody i umieszczona jest najczęściej przed nią. Aby ją wymienić trzeba odessać cały czynnik chłodzący, dlatego nie można wykonać tej czynności samodzielnie.

 

Wymiana osuszacza – osuszacz klimatyzacji działa jak filtr wyłapujący wilgoć.  Jeśli w układzie znajdzie się woda, może spowodować rdzewienie elementów metalowych, a jest ich bardzo dużo.

 

Wymiana sprężarki – sprężarka klimatyzacji wymaga wymiany jeśli uległa awarii. Nie jest to część typowo eksploatacyjna, a jej naprawa jak i zakup nowej wiążą się z dużym wydatkiem.

 

„Nabijanie” klimatyzacji – ubytek czynnika chłodzącego uznawany za normalny to ok. 50 – 100 gram w ciągu roku. Jeśli jest on większy mechanik musi dokonać naprawy, a dopiero później uzupełnić braki.

 

Jaki serwis klimatyzacji wybrać?


Aby mieć gwarancję wysokiej jakości usług warto wybrać certyfikowane warsztaty zajmujące się kontrolą i naprawą klimatyzacji samochodowej. W dobie internetu, łatwo zdobyć opinie dotychczasowych klientów na temat konkretnego punktu i  mechanika. Dobrym pomysłem jest również wywiad wśród znajomych i członków rodziny, którzy mogą polecić sprawdzony serwis.

 

Dobre powietrze w samochodzie to nie tylko komfort jazdy, lepsze samopoczucie, ale również bezpieczeństwo pasażerów.

Coroczny przegląd i serwis układu klimatyzacji to ważny element dbania o auto, środowisko i własne zdrowie.

 

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności