Wszyscy zgadzają się, że małe jest piękne. Nie dziwi więc fakt, że już od wielu lat Mini Cooper cieszy się tak ogromną popularnością na całym świecie. Uwielbia go nawet sam John Bean czyli Jaś Fasola. Ten malutki samochodzik narodził się w firmie British Motor Corporation w 1959 roku i nosił początkowo dwie nazwy Mini-Austin oraz Mini-Morris. Jego pomysłodawcą był Sir Alec Issigonis, którego celem było stworzenie taniego i oszczędnego auta 'dla ludu’ podczas kryzysu paliwowego.
Prosta konstrukcja Mini Cooper
Prosta konstrukcja samonośna z czterocylindrowym 35 konnym silnikiem umieszczonym poprzecznie oraz napędem na przednie koła okazała się być rewolucyjną w latach 60-tych ubiegłego wieku. Innowacyjne w Mini okazało się zastosowanie specjalnego zawieszenia opartego nie na sprężynach, lecz gumowych stożkach. Nietypowe były też 10 calowe koła, do których firma Dunlop zaprojektowała i wykonała całkowicie nowe opony.
Niedługo po wejściu Mini na rynek dokonała się kolejna rewolucja. Inżynier John Cooper postanowił przerobić Mini na samochód wyścigowy. Tak więc zwiększona została moc silnika, która wynosiła teraz 55 KM, zamieniono przednie hamulce na tarczowe i zastosowano nową skrzynię biegów. Kolejne wersje z oznaczeniem S, jeszcze szybsze i zwrotniejsze, trzykrotnie zwyciężały w Rajdzie Monte Carlo w latach 1964, 1965 i 1967.
Wiele generacji i wariantów Mini
Aż do zakończenia produkcji w roku 2000 powstało wiele generacji i wariantów Mini. Wśród nich pojawiły się Moris Traveller i Austin Countryman, które to były wersjami kombi z dzielonymi otwieranymi na boki drzwiami bagażnika oraz drewnianymi listwami ozdabiającymi tylną część nadwozia.
Zbudowano także Mini Vana, którego ładowność wynosiła ćwierć tony. Do kolekcji powstał również Mini Pick-up z otwartą skrzynią ładunkową. Nie zapomniano też o brytyjskiej armii, dla której zaprojektowano Mini Moke. Niestety brak napędu na cztery koła nie pomógł mu odnieść sukcesu w działaniach militarnych.
Wyprodukowano ponad 5 milionów.
Ogółem wszystkich modeli Mini wyprodukowano ponad 5 milionów. Wytwarzano je głównie w Wielkiej Brytanii a później także w Hiszpanii, Australii, Belgii, Chile, Jugosławii, Portugalii, Republice Południowej Afryki, Urugwaju, Wenezueli i we Włoszech. Mini stał się ikoną lat 60 – tych XX wieku i zaskarbił sobie przychylność milionów użytkowników na całym świecie. Jest z pewnością najbardziej rozpoznawalnym samochodem Brytyjskim na świecie. Obecnie prawa do marki Mini należą do BMW, ale to już inna historia.
Zarówno natchnienie do napisania tego tekstu, jak i widoczne tu zdjęcia, pochodzą z I Zlotu Samochodów Angielskich w Tarnowskich Górach.
Komentarze