logo
close

Historia Poloneza Truck

6 marca, 2020
admin Komentarze: 0 Kategoria: Stare polskie samochody

Prace nad dostawczym samochodem, zbudowanym na bazie Poloneza, trwały niemal od początku jego produkcji. Nowe auto, miało zastąpić podstarzałego juz Fiata 125p pickup, oraz wciąż produkowane Syreny R20. Powstało kilka prototypów. Założeniem dla nowej konstrukcji było wykorzystanie przedniej części samochodu Polonez z ramową konstrukcją tyłu, samochód miał mieć nośność 1 tony.

Polonez Truck początki

W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym FSO, pod kierunkiem inż. Stanisława Łukasiewicza, powstała konstrukcja, w której podłużnice płyty podłogowej „przechodzą” w ramę skrzyni ładunkowej. Dział Konstrukcji Nadwozi zaproponował odmienne rozwiązanie – wsunięcie profili ramy w progi przedniej, samonośnej części. Zespół z Działu Konstrukcji Podwozi, kierowany przez mgr inż Leszka Dubiela opracował układ tylnego zawieszenia dla samochodu.

Jako „szoferka”, posłużyła przednia część wersji Poloneza coupe – wersja ta posiadała szersze drzwi oraz mocniejszy i dalej niż w wersji pięciodrzwiowej umieszczony środkowy słupek. Rozwiązanie to pozwoliło na uniknięcie problemu ciasnej kabiny, znanego z wersji pickup opartej o samochód Fiat 125p. Zespół napędowy, hamulcowy, przednie zawieszenie – pozostały bez zmien – takie jak w osobowej wersji.

Ramę części ładunkowej (towarowej) wykonano z prostokątnych profili o przekroju 100x50x3 mm, takich samych jak w samochodach Żuk czy Nysa. Sztywność i wytrzymałość tej konstrukcji potwierdzone zostały badaniami przeprowadzonymi na Politechnice Warszawskiej. Rama była przystosowana do montażu różnego typu zabudowy. Powstało kilka próbnych egzemplarzy samochodu, do zamontowania na ramie, zaprojektowano skrzynię ładunkową z odchylanymi burtami oraz zamkniętą zabudowę sanitarki.

Rok 1986-1988 – rozpoczęcie produkcji Polonezów dostawczych oraz Truck

W 1986 roku, we włączonej w struktury FSO Fabryce Samochodów Dostawczych w Nysie, rozpoczęto produkcję Polonezów truck – zunifikowanych projektów nyskich i warszawskich konstruktorów. W roku 1988, również z taśm montażowych żerańskiej fabryki, zaczęły zjeżdżać dostawcze Polonezy.

Rok 1992 – modernizacje Poloneza Truck

1992 rok, przyniósł truckowi sporo nowości. Po pierwsze wprowadzono zmiany stylistyczne przodu oraz wnętrza samochodu, takie jak w osobowej wersji – Caro. Rozszerzono także liczbę oferowanych modeli. Obok standardowego trucka, nowe wersje ze zwiększonym do 3116 mm rozstawem osi. Model LB – Long Bad charakteryzował się dłuższą o 50 cm skrzynię ładunkową, z kolei DC – Double Cab miał standardową skrzynię, ale przedłużoną kabinę w mogącą pomieścić do 5 osób.

Rok 1995 – nowy Polonez ROY

W 1995 roku, w związku z dużą popularnością pięcioosobowej wersji DC, do produkcji trafił model ROY – miał on pełnowymiarową czterodrzwiową kabinę z Poloneza oraz normalna skrzynię ładunkową – Polonez „long vehicle”. Po roku 1997, w związku z wprowadzeniem na rynek zmodyfikowanych osobowych Polonezów – wersji plus – również trucki otrzymały „nowe dodatki”.

W ofercie silnikowej, pozostały modele benzynowy 1.6 oraz diesel 1.9. Do wszystkich wersji trucka, dostępnych było i jest wiele typów nadbudów i zabudów, produkowanych zarówno w ZSD w Nysie jak i przez niezależne firmy.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności