logo
close

Wołga GAZ 21 i 24, czyli luksus i władza

6 marca, 2020
admin Komentarze: 0 Kategoria: Stare zagraniczne samochody

Niektórzy zapewne dobrze pamiętają te czasy, kiedy to majestatyczne czarne Wołgi Gaz-24 sunęły gładko po naszych drogach. Te samochody, będące symbolem luksusu i władzy, były jednymi z pierwszych w Związku Radzieckim, które niczym nie ustępowały zachodnim maszynom.

Kojarzono je głównie z partią, ponieważ woziły między innymi dyrektorów oraz przedstawicieli administracji partyjnej w byłym ZSRR, a i w Polsce służyły jako limuzyny dygnitarzy państwowych. Powstało na ich temat wiele opowieści, nieraz mrożących krew w żyłach. Dziś Wołga Gaz-24 to kultowe auto PRL-u , które można podziwiać w muzeach motoryzacji, u prywatnych kolekcjonerów lub gdzieś w Rosji.

Lata 1956-1967 – pierwsze Wołgi Gaz-21 i Gaz-24

Pierwsze Wołgi, te z oznaczeniem Gaz-21, zostały wyprodukowane w roku 1956 przez firmę Gaz z Niżnego Nowogrodu. Ich następcą został w 1967 roku model Gaz-24 w obowiązkowej czarnej szacie, z charakterystycznym podłużnym grillem i kanciastą karoserią. Ta ogromna limuzyna ważąca 1300 kg mogła przewieźć od 5 do 6 osób wraz ze sporym bagażem. Stu konny czterocylindrowy silnik o pojemności dwóch i pół litra pozwalał rozwinąć prędkość do 145 kilometrów na godzinę w nieco ponad 20 sekund.

Wołgi wyposażano w czterobiegowe skrzynie biegów oraz w miarę nowoczesne na owe czasy zawieszenie – podwójne wahacze poprzeczne ze sprężynami śrubowymi i amortyzatorami teleskopowymi. Z tyłu montowano sztywny most, resory piórowe oraz amortyzatory teleskopowe. Aby zatrzymać ten „czołg” inżynierowie przewidzieli w Wołgach hamulce bębnowe sterowane hydraulicznie.

Rok 1985 – poprawia wersja Wołgi Gaz-2410

W roku 1985 wprowadzono do sprzedaży nieco poprawioną wersję Wołgi o oznaczeniu Gaz-2410. Produkowano ją aż do lat 90-tych. Różniła się od swojej poprzedniczki nowocześniejszym kształtem grilla wykonanym z trwałego i coraz powszechniejszego plastiku.

Rok 1997 – nowe modele Wołgi Gaz 3110, Gaz 3111 oraz Gaz 3104

W kolejnych latach firma Gaz wypuściła na rynek nowe modele: Gaz 3110Gaz 3111 oraz Gaz 3104. Pierwszy z nich, Gaz 3110 Wołga, wszedł do produkcji seryjnej w 1997 roku. Choć silnik pozostał ten sam, samochód otrzymał całkowicie nową stylistykę. Następne modele, Gaz 3111 Wołga oraz Gaz 3104 Wołga, przedstawione zostały rok później na moskiewskim salonie.

Oprócz nowszego wyglądu wyposażono je także kolejno w tylni napęd i napęd na cztery koła. Obecnie firma Gaz produkuje najnowszą wersję Wołgi na licencji Chrysler’a oraz Dodge’a, czyli Wołgę Siber. Auto wygląda bardzo nowocześnie i z pewnością posiada wszystkie niezbędne „bajery”, ale nie posiada tej jednej najważniejszej rzeczy, którą miały stare Gazy 24 – czyli duszy.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności