logo
close

Historia Fiat’a 127p

6 marca, 2020
admin Komentarze: 0 Kategoria: Stare polskie samochody

W Polsce, od roku 1973 montowany był Polski Fiat 127p – odpowiednik włoskiego Fiata 127, zaprojektowanego na początku lat siedemdziesiątych przez młodego pracownika Fiat Centro Stile – Pio Manzoni’ego, produkowanego we Włoszech od 1971 roku. Fiat 127, w roku 1972 zdobył prestiżowy tytuł „Samochodu Roku”.

Jego różnice, względem włoskiego „oryginału” są niewielkie i dotyczą szczegółów, takich jak sygnał dźwiękowy, cewka zapłonowa, korektor hamowania, przerywacz kierunkowskazów, które pochodzą od krajowych producentów. Samochód, o aerodynamicznej i modnej w latach siedemdziesiątych sylwetce ze ściętym tyłem.

Przy 3595 mm długości, 1527 szerokości i 1370 mm wysokości oferuje sporą ilość miejsca i komfort podróżującym oraz całkiem pojemny, bo 365 litrowy bagażnik, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów zewnętrznych. Uzyskano to dzięki zwartej konstrukcji mechanizmów, które „zagracają” zaledwie 20% przestrzeni nadwozia.

Fiat 127p – wersje nadwozia

Fiat 127p występuje w dwóch wersjach nadwoziowych 2- oraz 3-drzwiowej, które różnią się tylko klapą bagażnika. Wersja trzydrzwiowa po rozłożeniu tylnych siedzeń oferuje ponad metr sześcienny wygodnej do załadunku przestrzeni bagażowej. Samonośne nadwozie o sztywnej konstrukcji wyposażone zostało w szereg wzmocnień, zwiększających bezpieczeństwo bierne pojazdu.

Za bezpieczeństwo czynne, odpowiadają – bardzo skuteczny dwuobwodowy układ hamulcowy, zapewniający dobre „trzymanie się” drogi dość duży rozstaw kół i nowoczesny układ zawieszenia, znakomita widoczność z miejsca kierowcy oraz seryjnie montowane pasy bezpieczeństwa.

Fiat 127p – silnik

Montowany w Polsce model, wyposażony został w podstawową jednostkę napędową, o pojemności 903 ccm, która przy 6200 obr/min uzyskuje moc 47 KM (34,5 kW), zaś maksymalny, wynoszący 63,8 Nm, moment obrotowy, występuje przy 3500 obr/min. Prędkość maksymalna pojazdu, wynosi 140 km/h, auto jest całkiem dynamiczne oraz nie wykazuj nadmiernego zapotrzebowania na paliwo.

W porównaniu z innymi samochodami tego segmentu rynku, oraz pozostałymi autami rodzimej produkcji – Polski Fiat 127p wypada bardzo korzystnie, zarówno pod względem własności dynamicznych (przyspieszenie, prędkość maksymalna) jak i eksploatacyjnych (zużycie paliwa, awaryjność).

Włoska wersja Fiata 127

W Włoszech, produkowana była jeszcze pięciodrzwiowa wersja pojazdu, na montaż której nie zdecydowano się jednak w kraju, podobnie jak z wersjami napędzanymi przez inne silniki (1049 ccm, 1301 ccm). Również nie został u nas wprowadzony unowocześniony i zmodernizowany pod koniec lat siedemdziesiątych model.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności