logo
close
wulkanizacja na czym polega stacjonarna czy mobilna jak wybrac portal wiedzy o motoryzacji motodoradca.pl

Wulkanizacja – na czym polega?

18 października, 2020
admin Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Podczas codziennej eksploatacji samochodu, niemal każdemu kierowcy zdarzyło się uszkodzić oponę. Źle ułożone kamienie, ostre przedmioty – wszystko to może przerwać jej strukturę  i spowodować rozszczelnienie. Jeśli uszkodzenie nie jest na tyle poważne, że trzeba wymienić oponę na nową, warto skorzystać z naprawy u specjalisty. 

Wulkanizacja – na czym polega?

W powszechnym rozumieniu, wulkanizacja to miejsce, w którym serwisowane są opony. Warsztaty wulkanizacyjne oferują profesjonalne usługi z zakresu ogumienia – możemy tam wymienić opony, ale również naprawić uszkodzone, dokonać  konserwacji opon i kół, wyprostować felgi, wyważyć koła lub poprosić o bieżnikowanie opon. Mało kto wie, że termin wulkanizacja oprócz serwisu ogumienia, oznacza także wytwarzanie opon.

Wulkanizacja – krótka historia profesji

Wbrew pozorom historia wulkanizacji nie jest tak długa jak historia koła. Zapewne wiele osób kojarzy nazwę Goodyear – jest to znana, obecna od kilku lat marka opon. Jej nazwę zaczerpnięto od samego twórcy technologii wytwarzania gumy – Anglika Charlesa Goodyear’a. Postać tę można nazwać ojcem wulkanizacji, ponieważ jego odkrycie było prawdziwą rewolucją w branży motoryzacyjnej. 

Eksperymenty na kauczuku jakie przeprowadził Goodyear, pozwoliły mu opracować proces jego obróbki cieplnej, dzięki któremu otrzymał gumową masę o pożądanych parametrach.  Historia wulkanizacji łączy się więc ściśle z tym momentem i można uznać go za fundament dzisiejszej samochodowej opony.

Oczywiście od tego czasu – czyli 1839 roku – nastąpiło wiele modyfikacji w zakresie przemiany kauczuku w gumę. Dzięki tym zmianom, zwiększyła się elastyczność i żywotność materiału.  Obecnie wciąż trwają prace, które jeszcze bardziej mają udoskonalić opony – w zależności od ich przeznaczenia.

Wulkanizacja – naprawa opon

Kiedy uszkodzimy oponę, skuteczność jej naprawy zależy w głównej mierze od rodzaju i miejsca jej przerwania.

Podstawowe usługi  wulkanizacyjne to:

  • Wulkanizacja na zimno – nazywa się ją również wulkanizacją chemiczną. Polega ona na zastosowaniu specjalnego wypełniacza, który aplikuje się w miejsce uszkodzenia. Preparat uzupełnia przerwany obszar, łączy go i uszczelnia.  Zalety to szybkość naprawy, niski koszt, dostępność usługi w większości zakładów wulkanizacyjnych, wytrzymałość do kilkunastu miesięcy. Wadą jest natomiast skuteczność jedynie przy małych uszkodzeniach czoła opony.
  • Wulkanizacja na gorąco – ta metoda bardziej przypomina wulkanizację kauczuku w tradycyjny sposób. Cały proces polega na odbudowaniu brakującego elementu gumy przy pomocy specjalnej mieszanki przygotowanej podczas pełnej wulkanizacji. Odpowiednie podgrzanie i dobór proporcji składników pozwalają uzyskać gumę o najbardziej zbliżonych do oryginału właściwościach. Zalety wulkanizacji na gorąco to możliwość naprawy większych uszkodzeń, w tym również na boku opony. Ponadto rozwiązanie jest wytrzymałe i długotrwałe. Za wadę można uznać wyższą cenę usługi i jej mniejszą dostępność.Wybór metody naprawy zależy oczywiście od rodzaju uszkodzenia, a ocenę stanu opony najlepiej zostawić specjaliście.
  • Bieżnikowanie opon – polega na odtworzeniu zużytego bieżnika przez nałożenie na niego nowej warstwy gumy. W tym celu łączy się ze sobą dwa różne materiały, dzięki czemu da się odnowić nawet bardzo zużyte opony. Należy jednak wiedzieć, że bieżnikowanie opon to usługa zarezerwowana tylko dla specjalnie zaprojektowanych do tego celu  modeli.

Wulkanizacja stacjonarna czy mobilna?

Stacjonarne zakłady wulkanizacyjne  znajdują się w każdym mieście i niemal każdej mniejszej miejscowości. Jeśli mamy sprawdzony punkt z dobrymi specjalistami, oczywiście warto zlecić im wszelkie prace związane z ogumieniem.  W takich miejscach możemy liczyć na fachową diagnostykę i skuteczne rozwiązanie problemu przy pomocy odpowiedniego sprzętu, materiałów i doświadczonych pracowników. 

Niestety nie zawsze uszkodzenie opony pozwala nam na dotarcie do warsztatu. Wtedy najlepiej skorzystać z tzw. pogotowia wulkanizacyjnego. Jeśli znajdujemy się z dala od punku napraw, warto zdecydować się na usługi wulkanizacji mobilnej. Kontakt do tego rodzaju firmy zawsze warto mieć zapisany w telefonie. W razie wypadku, dzwonimy pod wybrany numer, a pomoc przyjeżdża pod wskazany adres.

Wulkanizacja mobilna daje możliwość wykonania drobnych napraw na miejscu awarii. Specjaliści mogą także wymienić oponę na nową. Nowoczesne firmy dysponują odpowiednimi maszynami i częściami, które są niezbędne do naprawy czy wymiany opon we wskazanej przez klienta lokalizacji.

Innym rozwiązaniem jest inwestycja w zestaw naprawczy. Przenośne wulkanizatory pozwolą w prosty sposób załatać małe ubytki w oponach. Na rynku istnieje sporo rozwiązań – najczęściej jednak są to płyny i paski uszczelniające, które w połączeniu z kompresorem umożliwiają szybką i łatwą naprawę.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności