logo
close

Jak używać pistoletu lakierniczego? Instrukcja obsługi

25 lutego, 2022
admin Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Każdy z pistoletów lakierniczych, jakie kupujemy, powinien posiadać dołączoną do zestawu instrukcję obsługi odnoszącą się do tego konkretnego modelu. Należy się do niej stosować, by mieć pewność, że nie uszkodzimy pistoletu podczas używania go lub konserwacji. Istnieją też jednak ogólne zasady prawidłowego korzystania z pistoletów lakierniczych i zostały one opisane w poniższym artykule.

Na co zwrócić uwagę podczas używania pistoletu lakierniczego?

Podczas korzystania z profesjonalnego pistoletu natryskowego do lakierowania należy zwrócić uwagę na dobrą ocenę odległości pistoletu od lakierowanego obiektu. Optymalna odległość to od 15 do 25 cm dla pistoletów natryskujących sprężonym powietrzem. Jeśli chodzi o pistolety bezpowietrzne, odległość powinna wynosić w przybliżeniu 50 cm. Ważne też jest wyczucie prostoliniowości i prostopadłości ręki, która równomiernie ma przesuwać się w stosunku do obiektu.

Podstawowe parametry pistoletów lakierniczych

Na opakowaniu pistoletu zwykle znajduje się kilka podstawowych parametrów, które określają:
maksymalne ciśnienie robocze,

  • typ pistoletu,
  • pojemność zbiornika na farbę,
  • średnicę dyszy,
  • zapotrzebowanie pistoletu na powietrze.

Głównie należy zwrócić uwagę na średnicę dyszy – im jest większa, tym gęstsze farby można wykorzystywać do malowania; oraz na zapotrzebowanie na powietrze – przed kupnem należy sprawdzić dokumentację naszego kompresora, ponieważ jeśli sprężarka będzie za mało wydajna, to nawet w przypadku dużego zbiornika spowoduje, że będzie on się częściej włączał, a to może rzutować na jego efektywność.

Kupując profesjonalny pistolet lakierniczy warto wybrać taki, który oferuje możliwość dostosowania ustawień do osobistych preferencji, najlepiej od sprawdzonego producenta lub dystrybutora, jak np. DeVilbiss. Zakup pistoletu jest niemałym wydatkiem, dlatego dobrze jest odpowiednio przeanalizować swój wybór.

Jak wyregulować pistolet lakierniczy?

Żeby możliwe było precyzyjne ustawienie parametrów lakierowania, każdy pistolet jest wyposażony w zestaw regulatorów i pokręteł. Zazwyczaj są to cztery podstawowe regulatory, w tym regulator strumienia farby, regulator ciśnienia powietrza, regulator kształtu strumienia farby (pionowy, poziomy, punktowy) oraz regulator dozujący ilość farby. Szczególnie istotne jest ustawienie odpowiednich regulacji przed pierwszym lakierowaniem. Podczas kolejnego korzystania z pistoletu nasze wstępne ustawienia zostaną zachowane.

Najczęstsze problemy podczas korzystania z pistoletu lakierniczego

Istnieje kilka najczęstszych problemów związanych z korzystaniem z pistoletu lakierniczego, jakie pojawiają się w codziennej pracy lakierników. Można wymienić tu zniekształcony strumień, zbyt szeroki na środku, przemieszczony strumień lub nieregularny wzór. Zdarza się też, że strumień jest przerywany. Jednak przy odpowiedniej regulacji i wraz z nabywaniem praktyki problemy te powinny zniknąć.

Żeby pistolet lakierniczy posłużył na lata i ciągle dobrze się sprawdzał warto jest stosować się do wskazówek dotyczących obsługi i konserwacji urządzenia od producenta. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie kolejnych problemów i kosztów.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Agave.pl

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności