logo
close

Czy opłaca się kupować używane części samochodowe?

15 sierpnia, 2022
admin Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Jeszcze do niedawna nie było z tym najmniejszych kłopotów. Zakup części samochodowych – przy obecnej dostępności – był kwestią niemal kilku minut. Niestety, galopująca inflacja wywindowała ceny podzespołów do tego stopnia, iż wielu kierowców zmuszona była przesiąść się do środków komunikacji publicznej. O ile w aglomeracjach miejskich takie rozwiązanie jest zaletą, o tyle poza miastem sytuacja staje się bardzo kłopotliwa. A co z tymi, dla których auto jest źródłem dochodu? I jeszcze sezon wakacyjny. Jedynym wyjściem jest zakup używanych części samochodowych. Gdzie? Podpowiadamy.

 • Czy warto kupować używane części samochodowe?
 • Skąd najczęściej pochodzą używane części samochodowe?
 • Ile kosztują nowe części?
 • Gdzie kupić używane części samochodowe?

Zakupy części używanych – dlaczego warto? 

W zdecydowanej większości przypadków części używane pochodzą z pojazdów uczestniczących wcześniej w kolizjach drogowych. Nie trzeba chyba dodawać, iż auta te nie są starociami, jak zwykli o tym myśleć przeciętni Polacy. Wręcz przeciwnie.

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której leciwy kilkunastoletni samochód szusuje z oszałamiającą prędkością, by ostatecznie wypaść z trasy. Raczej spotyka to nowe modele, odznaczające się potężną mocą, często wspieraną atrakcyjnym tuningiem.

Czy to oznacza, że taki rozbitek do niczego już się nie nadaje? Absolutnie.

Owszem, fragment auta z pewnością jest nie do odratowania. Pozostaje jednak znaczna część, która nie ulega uszkodzeniu i wszystko, co się tam znajduje, trafia na rynek podzespołów używanych, jako pełnosprawne elementy mechaniki pojazdowej. I tylko takie oferuje profesjonalny sklep z używanymi częściami samochodowymi.

Kolejnym argumentem przemawiającym za nabyciem używanych części samochodowych jest ich niska cena. Różnica może oszałamiać, zwłaszcza w kontekście pojazdów zaliczanych do motoryzacyjnej ekstraklasy.

Przykłady? Proszę bardzo. Nie podamy marki, by nie narazić się na zarzut kryptoreklamy, liczy się cena pierwszych trzech znalezionych pozycji:

 • Turbosprężarki: 17 136 zł, 13 800 zł, 11 070 zł;
 • Dwumasowe koło zamachowe: 5 200 zł, 4 900 zł, 4 800 zł;
 • Wtryskiwacz common rail: 2 500 zł, 2 240 zł, 2 200 zł.

Robi wrażenie, prawda? A przecież zestawienie nie dotyczy jakichś egzotycznych marek i modeli, których zwykły zjadacz chleba nigdy nie spotka na swojej drodze.

Pewnym ratunkiem były zamienniki, jednak szybko okazało się, że ten segment rynku został w znacznym stopniu opanowany przez producentów z Azji. Mimo że części spełniają kryteria wymiarowe, ich wykonanie oraz zastosowane materiały nie spełniają podstawowych norm, a to prowadzi do szybkiego zużycia, pęknięć i korozji.

Tania część zamienna plus koszt serwisu nie rekompensuje ewentualnych usterek spowodowanych wykorzystaniem wadliwego od początku elementu.

Z czymś takim nie borykają się kierowcy, którzy montują w swoich autach części mało zużyte, pochodzące od oryginalnych aut tej samej marki.

Części samochodowe używane – korzyści:

 • Niska cena;
 • Części spełniają normy techniczne;
 • Podzespoły pochodzą od oryginalnych aut;
 • Części spełniają warunki bezpieczeństwa;
 • Wszystkie poprawnie dobrane podzespoły są kompatybilne zresztą pojazdu.

Kupujący może też liczyć na gwarancję udzieloną na nabytą część pod warunkiem, że skorzysta z usług profesjonalnego i legalnego dostawcy.

Części samochodowe – gdzie kupić? 

Równie ważne, jak jakość, jest także miejsce, w którym nabywa się daną część. W żadnym wypadku nie powinno być to targowisko czy też sprzedaż odręczna. Warto też sprawdzić ogłaszające się firmy pod kątem ich doświadczenia, okresu funkcjonowania na rynku, a także opinii klientów.

Profesjonalny sklep z pewnością udostępnia na swojej stronie dział FAQ, z którego można się wszystkiego dowiedzieć na temat poszukiwanych części, metod ich wyszukiwania, a nawet dostępnych opcji zwrotu.

W tej sytuacji, pytanie o opłacalność zakupu części używanych do samochodów wydaje się bezzasadne. Oczywiście, że warto, tym bardziej że transakcja jest bezpieczna a dostawca wiarygodny.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności